Języki miłości- który z pięciu jest Twój?

 In relacje

Pomimo, że wszyscy teoretycznie znamy pojęcie miłości, rzadko kiedy głębiej się nad nią zastanawiamy. Na przykład w jaki sposób ją rozumiemy, a co ważniejsze jak okazujemy, czy wyrażamy. A szkoda. Mając świadomość tego, że istnieją języki miłości i każdy z nas może mieć inny, uniknelibyśmy wielu nieporozumień. Szczególnie związanych ze sposobem okazywania miłości. Jeśli zrozumiemy koncept i różnice między nami, nasze relacje mogą znacznie się poprawić i wpłynąć na naszą satysfakcję.

Czym są języki miłości?

Gary Chapman, na co dzień zajmował się prowadzeniem terapii dla małżeństw znajdujących się w kryzysie. Pomagał przezwyciężyć rutynę, wzajemną obojętność, nie porozumienia i konflikty.  W efekcie swojej pracy napisał książkę “5 języków miłości”. Gary przedstawia w niej receptę na uratowanie związku przeżywającego trudności. Opisuje w niej także 5 rodzajów doświadczania i okazywania miłości drugiemu człowiekowi.

Na co dzień porozumiewamy się między sobą, używając języka (polskiego, angielskiego, migowego, jakiego kolwiek). Dzięki temu jedna i druga strona wie o co chodzi (chociaż też nie zawsze :). Jednak komunikacja jest w stanie przebiegać dość płynnie. Inaczej jest w przypadku, kiedy używamy innych języków. Owszem, jest możliwe porozumienie się, jednak znacznie utrudnione. Język miłości, to również sposób komunikaowania się między jednostkami, tyleże w aspekcie miłości. Zatem jeśli nasz sposób komunikacji jest inny, ciężko będzie nam zrozumieć przekaz.

Jakim językiem miłości się komunikujesz?

Zatem, nie trudno się domyślić, że nie znajomość języków miłości, może powodować nie porozumienia. Również negatywnie wpływać na relację z prostych pobudek. Partnerzy wysyłają sprzeczne komunikaty, przez co każda ze stron czuje się zaniedbana, niedoceniona lub niekochana. Dlatego tak ważne jest uświadomienie sobie, że jesteśmy inni i możemy mieć różne języki miłości. Wywodzimy się z różnych domów i są dla nas ważne różne aspekty. Zrozumienie tego konceptu, pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugą osobę i jej okazywanie miłości. Okazuje się, że to wcale nie tak, że ktoś nas nie kocha lub jej/jemu nie zależy. Poprostu, w inny sposób rozumie “dowody miłości”. Nie oznacza to jednak, że miłości między nami nie ma. To, że nasze języki miłości mogą się różnić, również nie skreśla szczęśliwego związku. W tym wypadku, ważne jest porozmawianie o swoich językach i zaakceptowanie i uszanowanie tych różnic. Co więcej, obie strony powinny starać się komunikować miłość w języku drugiej połówki, aby czuła, że jest dla nas ważna.

Pierwszy język miłości: słowa

Pierwszym językiem miłości są słowa. Dla osób, których jest głównym językiem miłości bardzo zwracają uwagę na słowa. Istotne jest dla nich, aby partner często wspominał o ważności ich zwiąku oraz o uczuciach jakim go darzy. Cenią sobie komplementy oraz słowne docenienie. Osoby te lubią różnorodną formę słowną wyrażania uczuć tj. listy, wiersze, wiadomości czy czułe rozmowy. Ważne jest dla nich w jaki sposób partner do nich mówi, oraz jak o nim mówi wśró innych.

Drugi język miłości: przysługi i oddanie

Kolejnym językiem miłości są przysługi i oddanie. Proste czynności, dzięki którym osoby komunikujace sie tym językiem czują się bezpieczne, kochane i zaopiekowane. Może tutaj zawierać przejęcie pewnych obowiązków domowych, czy zrobienie porannej kawy. Elementy, które sprawiają, że jednostki posługujące się tym językiem czują, że partnerowi na nich zależy i są dla nich ważni.

Trzeci język miłości: wspólny czas

Trzecim językiem miłości jest wspólny czas. Osoby z tej grupy, czują się kochane, kiedy partner spędza z nimi czas i jest on rzeczywiście poświęcony im. Również lubią wspólnie podejmować różne działania. Tutaj może to być w formie wspólnej kolacji, czy oglądania filmu. Dla osoby posługującej się tym językiem będzie istotne jak wiele czasu jest jej poświęcane. Jeśli tego wspólnego czasu jest mniej, w porówanniu z innymi osobami, będzie czuła się zaniedbana, nieważna i niekochana. W tym wypadku warto zadbać o wspólne chwile i by druga połowa czuła się zauważona i kochana.

Czwarty język miłości: prezenty

Czwartym językiem miłości są prezenty. Jednostki dla których ten język jest głównym, będą zwracały uwagę na to jak często są obdarowywane prezentami. Właśnie to będzie to dla nich wyznacznikiem miłości. Nie oznacza to, że muszą to być za każdym razem drogie prezenty. Mogą to być np. małe gest w formie kwiatów, czekoladek, czy książki. Dla tych osób, nie istotna jest wartość danej rzeczy. Bardziej liczy się sam fakt, że dana osoba pomyślała o nich oraz poświęciła czas by coś wykonać, bądź zdobyć. Dzięki małym upominkom czują się kochane i docenione w momencie. Zatem dla nich ważniejsze będzie otrzymywać częstsze skormne upominki, niżeli większe raz do roku.

Piąty język miłości: dotyk

Ostatnim językiem miłości jest dotyk. Nie chodzi tutaj tylko o ten seksualny. Oczywiście on też jest zaliczany do tego języka, jednak bardziej chodzi o dotyk taki jak przytulenie, pocałunek czy głaskanie. Osoby dla których dotyk jest językiem miłości, dużą wagę przywiązują właśnie do tych aspektów cielesnych. Lubią chodzić za rękę, czując bliskość tej drugiej osoby, przytulać się podczas oglądania filmu czy niespodziewanie otrzymywać całusy. To właśnie sprawia, że czują się kochani i w ten sam sposób tą miłość okazują.

Języki miłości w relacjach

Miłosny sposób komunikacji ma zastosowanie nie tylko w romantycznych związkach. Możemy go zidentyfikować również w relacjach rodzinnych, czy przyjacielskich. Dzięki zrozumieniu tego modelu, również łatwiej nam zrozumieć zachowania innych osób i ich podejścia. Być może ich język miłości, jest zupełnie inny od naszego. Wówczas może okazać się, że tak naprawdę komunikowali wielką miłość. Natomiast innym językiem miłości od naszego i z tego powodu mogliśmy mieć żal lub być rozczarowani. Uświadomienie tego otwiera nas na większe zrozumienie drugiego człowieka i akceptację tcyh różnic, czyż nie? Każdy potrafi kochać, lecz może po prsotu inaczej to okazuje?

Test na język miłości

Dość łatwo można zidentyfikować jakim językiem Ty się posługujesz. Wystarczy, że zastanowisz się w jaki sposób okazujesz swoją miłość innym? Co jest dla Ciebie ważne w relacji- prezenty, dotyk, słowa, małe gesty, a może wspólny czas ? Na co zwracasz uwagę w związku? Możesz również zrobić test na język miłości. Zachęcam Cię rówież do przeczytania książki 5 języków miłości, by bardziej szczegółowo zapoznać się z odkryciami Gary’ego Chapman’a.

Recommended Posts
0
przyjaźń, przyjaciel, przyjazn, friend, friends, firendship