Psycholog- dlaczego warto się zgłosić?

 In rozwój

Moje ostatnie wpisy wzbudziły dość spore zainteresowanie. Otrzymałam też wiadomości od różnych osób, które również są/były w podobnej sytuacji, bądź szukają pomocy. Z tego powodu postanowiłam troszkę głebiej rozwinąć temat konsultacji ze specjalistą tj. psycholog czy psychiatra.

Zdrowie psychiczne w kraju i na świecie

Według badań EZOP (2012) w Polsce, w ciągu roku na zaburzenia psychiczne cierpi 6mln osób. Około 20%-30% (Polaków w wieku 18-64) dotykają problemy związane z obniżeniem nastroju i aktywności, zaburzenia lękowe czy nadmierna drażliwość. Około 38% osób w UE ma jakieś zaburzenia psychiczne. Nic więc dziwnego, że temat ten powinien być poruszany jak najczęściej.

Zaburzenia psychiczne

Myśląc o zaburzeniach psychicznych, mówimy o szrokiej gamie dolegliwości. W ich skład wchodzą nie tylko typowe choroby psychiczne jak shizofrenia, depresja itp. Ale również zaburzenia takie jak: borderline, zespół stresu pourazowego, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zaburzenia osobowiści, stany lękowe, uzależnienia, fobie, nerwice. Każde z nich jest czymś innym, ale mogą one występować wspólnie. Natomiast to, że się pojawiają nie jest niczym złym, ani powodem do wstydu.

Jesteśmy ludzmi, z różnymi historiami, w efekcie których możemy nabyć tego rodzaju zaburzenia. Również jeśli w rodzinie występowały problemy natury psychicznej, mogą one być przekazywane kolejnym pokoleniom. Dlatego tak ważne jest, aby konsultować się ze specjalistami, dzięki którym możemy nauczyć się z nimi żyć lub je zwalczyć.

Psycholog vs. psychiatra

Często pada pytanie- jaka jest różnica, pomiędzy psychologiem, a psychiatrą? Do tej dwójki dorzuciłabym jeszcze psychoterapeutę, który też ma inne uprawnienia. Psycholog ma wyższe wykształcenie w kierunku psychologii. Jego wiedza i kwalifikacje pozwalają na przeprowadzanie testów psychologicznych, na podstawie których może wystawiać diagnozę. Może także udzielać porad i doractwa, oraz wystawiać orzeczenia i zaświadczenia.

Psychoterapeuta różni się tym, że zdobył jeszcze dodatkowe wykształcenie w zakresie terapii, dzięki któremu może przeprowadzać terapie. Takie osoby najczęściej muszą być także po odbytej terapii indywidualnej. Psychoteterapeuta wspiera leczenie zaburzeń nerwicowych-klasyfikowanych jako zaburzenia lękowe- zaburzeń osobowości, chorób psychosomatycznych oraz rozmaitych problemów natury psychologicznej.

Psychiatra natomiast musi mieć ukończone studia medyczne. Oprócz badań, psychiatra zajmuje się zapobieganiem i leczeniem zaburzeń i chorób psychicznych. Lekarz psychiatrii stawia diagnozę po rozpoznaniu objawów i jako jedyny, może wdrożyć leczenie farmakologiczne. Psychiatra może prowadzić również psychoterapię, pod warunkiem, że uzyskał dyplom szkolenia w zakresie psychoterapii. Reasumując, każda z osób jest odpowiednia do zgłoszenia się. W razie potrzeby przekieruje do odpowiedniego specjalisty, w zależności od potrzeby pacjenta.

Psycholog i psychiatra, a zdrowie psychiczne

Nie raz słyszałam stwierdzenie, że do psychologa lub psychiatry idą wariaci. To jednak bardzo stare i nieprawdziwe przekonanie, zakorzenione w społeczeństwie, które ma negatywny wpływ na zdrowie wielu osób. Dlaczego? Ze względu na fakt, że ludzie boją się skierować o pomoc, ponieważ obawiają się, że zostaną okrzyknięci tymi wiariatami. W efekcie, borykają się sami ze swoimi problemami, bądź czasem nie wiedzą jak się z nimi uporać. Przez to może dojść do tragedii, tj. próby samobójcze czy samookaleczanie. Również zły stan psychiczny ma swoje oddziaływanie na cały organizm, zatem może powodować choroby lub inne problemy fizyczne.

Powodów dla których ktoś szuka pomocy może być tysiące. Poczynając od złego samopczucia, poprzez stratę kogoś bliskiego, problemy w życiu prywatnym lub zawodowym, prześladowanie, traumy, przechodzenie choroby, jak i wyżej wymienione zaburzenia psychiczne, i wiele innych. Bez względu na to z jakiego powodu ktoś może potrzebować pomocy, istotne jest, aby ją otrzymał. Tak jak dbamy o ciało, tak powinniśmy dbać również o swoje zdrowie psychiczne. W związku z powyższym, poniżej zamieściłam 4 powody dla których warto skierować się do specjalisty.

psycholog, help, psychologist,theraphy,terapia, mental health, zdrowie psychiczne

Dlaczego warto prosić o pomoc specjalistów?

  1. Wysłuchanie– spotkanie ze specjalistą na początku przede wszystkim polega na rozmowie. Opowiada się z czym się przyszło lub po prostu o swoim życiu. Zadaniem specjalisty jest zadawać pytania. Co więcej, czasami w terapii chodzi właśnie o to, by być wysłuchanym. Według C. Tippinga 95% sukcesu to opowiedzenie historii przez pacjenta. W ten sposób może w końcu wydusić z siebie to co mu leży “na sercu”, co go boli, martwi.
  2. Diagnoza– dzięki różnorodnym narzędziom specjaliści są w stanie stwierdzić jakie zaburzenie występuje, a także w jaki sposób sobie z nim poradzić. Z drugiej strony, mogą również uspokoić. To co może się wydawać nam, np. zaburzeniem, może się okazać zupełnie czymś innym.
  3. Leczenie/Wskazówki– niezależnie od tego z jakim problemem się zgłosimy, od specjalisty możemy otrzymać leczenie w formie farmakologicznej, terapeutycznej, ale również różnorodne wskazówki, ćwiczenia, zadania, dzięki którym będziemy mogli pracować nad sobą lub zaburzeniem. Wszystko to prowadzi do poprawy jakości życia, jaki i polepszenia samopoczucia.
  4. Wiedza o sobie– To co możemy także zyskać dzięki spotkaniom ze specjalistą, to poznanie siebie, oraz mamy szansę również pracować nad swoimi słabościami, przekonaniami, jak i nawykami.

O czym pamiętać?

To co istotne to fakt, aby dobrać sobie odpowiedniego specjalistę, ponieważ praca z nim polega na współpracy, więc isotne jest, aby taka osoba wzbudzała zaufanie oraz sympatię. W związku z tym, na początku należy wykazać się cierpliwością, gdyż poszukiwania mogą wiązać się z wieloma wizytami u rożnych specjalistów. Kolejnym aspektem jest to, że osoby te, mają wspierać, a nie dyktować. Nie mogą podejmować decyzji za pacjenta, naciskać, wymuszać. Cały przebieg ma odbywać się dobrowolnie, a zmiany w życiu mają być wprowadzane z woli pacjenta. Oczywiście, istnieją przypadki, np. przy próbach samobójczych, gdzie hospitalizacja jest wskazana, wówczas niepotrzebne jest wyrażenie zgody przez pacjenta.

psycholog, help, psychologist,theraphy,terapia

Czy jest mi potrzebny psycholog?

Zgłoszenie się do psychologa, czy innego specjalisty tego typu, to sprawa indywidualna. Jednakże uważam, że na pewno nie zaszkodzi. Jesli chodzi Ci taka myśl po głowie, to idź! Możesz sobie tylko pomóc. Ja osobiście też bardzo długi czas z tym zwlekałam. Mimo, że moje dzieciństwo przepełnione było różnorodnymi trudnościami, które ewidentnie miały wpływ na wiele aspektów mojego życia- bałam się. Kiedy już się zebrałam i poszłam, zniechęciłam się tym jak zostałam potraktowana przez Panią psycholog. Po moich opowieściach stwierdziła- “ale jak mogę Ci pomóc?” Zrezygnowałam znów z tego pomysłu na pare miesięcy. Następnie skierowałam się w jednym z kryzysowych momentów do poradnii o pomoc, natomiast wtedy także natłok spraw sprawił, że temat olałam. Dziś wiem, że była to ucieczka.

Dopiero, kiedy zdecydowałam się na rozwód, czułam, że to moment, kiedy naprawdę chcę się sobą zająć. Mimo, że już pracowałam nad sobą różnorodnymi metodami w rozwoju osobistym, potrzebowałam wsparcia psychicznego od specjalisty. To bardzo mi pomogło jeszcze raz przeanalizować całą swoją sytuację oraz podjętą decyzję rozwodową. Terapia indywidualna trwa do dziś, ponieważ jeszcze sporo pracy przede mną i czuję, że jest mi to potrzebne. Nie wzbudza to we mnie wstydu, ponieważ nie uważam, aby było czego się wstydzić. Dbam o siebie w każdym aspekcie- zdrowie fizyczne, jak i psychiczne jest dla mnie bardzo istotne. Bez tego nie będę mogła realizować siebie, swoich planów i marzeń.

Przydatne linki

Poniżej przydatne kanały, z których sama korzystam 🙂

Ocal Siebie

Człowiek Absurdalny

Selfmastery.pl

Klaudia Pingot

Recommended Posts
0
emocje, czucie, radyklane wybaczanie, rozwoj osobisty, praca ze sobastres, niepokój, sposoby radzenia sobie ze stresem, obniżenie stresu