Stres- 5 sposobów jak sobie z nim radzić

 In rozwój

Pierwszy tydzień listopada to Międzynarodowy tydzień Świadomości Stresu (Internatonal Stress Awareness Week). Ze względu na fakt, że jest to temat według mnie bardzo istotny, postanowiłam podzielić się z Wami 5 sposobami jak można obniżać stres na co dzień.

Stres w XXI wieku

Obecnie każdego dnia jesteśmy narażeni na sytuacje stresowe. Sama sytuacja światowa od prawie 2 lat trzyma wielu z nas w napięciu. Stres jest z nami na co dzień, a różnorodne badania to potwierdzają. Na wzrost kortyzolu w organizmie mogą wpływać przeróżne sytuacje, od najprostszych, do tych bardziej trudnych i złożonych. Nie zmienia to faktu, że przewlekły stres, może mieć negatywne skutki i wpływać na samopoczucie, zdrowie psychiczne, a także fizyczne. Oczywiście najlepiej byłoby ograniczyć to, co powoduje u nas stres. Jeśli jest to możliwe, to warto to zrobić. Niestety, nie zawsze istnieje taka możliwość. Dlatego dobrze jest poznać proste sposoby, które mogą w obniżeniu poziomu stresu.

5 sposobów radzenia sobie ze stresem

  1. Oddychanie. Choć wydaje się to banalne, praca z oddechem ma sporo zastosowań i jest isotna w wielu aspektach. Zwrócmy uwagę, że bardzo często gdy się denerwujemy oddychamy płytko i szybko. Proste ćwiczenia oddechowe mogą bardzo szybko pomóc uspokoić się w sytuacji stresowej. Regularna praktyka oddychania, może mieć też wiele korzyści długofalowych, jak np. zwiększenie dopływu tlenu do mózgu, pobudzenie współczulnego układu nerwowy i uwolnienie napięć w ciele.
  2. Medytacja. Dzięki niej również się mamy szansę na powrócenie do równowagi, uspokojenie się i wyciszenie. Co więcej, praktykując medytację mamy szansę nabrać dystansu do otaczającego nas świata i nauczyć sie patrzeć z innej perspektywy na wydarzenia, które nam się przytrafiają.
  3. Mindfullness. Inaczej nazywany treningiem uważności, skupiającym uwagę na “tu i teraz”. Podczas praktyki chodzi o odsunięcie oceny pojawiających się myśli i emocji. Według najbardziej znanej definicji, którą stworzył Jon Kabat-Zinn (założyciel Ośrodka Uważności w Medycynie, Opiece Zdrowotnej i Społeczeństwie Wydziału Medycznego University of Massachusetts), mindfulness “to stan świadomości będący wynikiem intencjonalnego i nieoceniającego kierowania uwagi na to, czego doświadczamy w chwili obecnej”.
  4. Muzyka relaksacyjna. Muzyka ma bardzo wiele zastosowań i “właściwości”. Sprawdza się między innymi w obniżaniu poziomu kortyzolu. Istotne jest tutaj, aby muzyka była w odpowiednich częstotliwościach, gdyż w innym wypadku, może przynieść to odwrotny efekt. Do obniżenia stresu zalecane jest częstotliwość 432 Hz.
  5. Mandale lub kolorowanki antystresowe. Wiele osób może pomyśleć, że tego typu rozwiązania są dla dzieci. Nic bardziej mylnego. Kolorowanki antystresowe mają bardzo pozytywny wpływ na obniżenie stresu. Wyciszają, skupiają uwagę przez co można się zrelaksować i odstresować.
  6. Sport. Jak się okazuje praktykowanie sportu ma nie tylko walory zdrowotne, ale także pozytywnie wpływa na obniżenie stresu. Jak wiadomo, wysiłek fizyczny powoduje uwolnienie hormonów szczęścia- endorfin. Praktykując sport, możemy przysłowiowo wypocić to co zbędne, a przy okazji zadbać o swoje ciało. Warto wybrać dyscyplinę, którą lubimy, gdyż wówczas będziemy robić to także z przyjemnością.

Znajdź swój sposób na stres

Jak widać w bardzo prosty i darmowy sposób możemy przyczynić się do poprawienia swojego samopoczucia. Jest wiele różnorodnych sposobów łagodzenia stresu. Myślę, że każdy powinien znaleźć swoje rozwiązania na jego obniżenie. Z drugiej jednak strony, istotne jest, aby były to rzeczywiście korzystne sposoby dla sfery fizycznej, jak i psychicznej.

Unikaj używek do redukcji stresu

Niestety, często ludzie wybierają najprostsze drogi, tak jak alkohol, narokotyki, przelotny seks, czy imprezy. Są to jednak prowizoryczne i tymczasowe sposoby, które w dłużej perspektywie mogą przysporzyć tylko jeszcze więcej problemów. Nie przekładają się one na rzeczywisty spadek stresu, ani nie mają pozytywnego wpływu na zdrowie.

Stres, a psycholog

Zawsze warto pamiętać, że jeśli czujemy, iż nie umiemy sobie poradzić ze stresem lub zauważamy jego istotny wpływ na nasze zdrowie psychiczne, dobrym rozwiązaniem jes zgłoszenie się do psychologa. On również może pomóc w pracy ze stresem, a spotkania mogą doprowadzić do spojrzenia w głąb danej sytuacji.

Przydatne linki

Poniżej znajdziecie strony, gdzie możecie znaleźć wyżej opisane formy relaksu.

Małgorzata Mostowska- medytacje i relaksacje

Klaudia Pingot- medytacje i relaksacje

Muzykoterapia

Darmowe kolorowanki dla dorosłych

TEDx – How mindfulness changes the emotional life of our brains

Recommended Posts
0
psycholog, help, psychologist,theraphy,terapiablog, pisanie, marzenia, rozwód, zmiany, podejmowanie decyzji, pasja