Fear of missing out- Lęk XXI wieku

 In rozwój

Czas social mediów, różnorodnych wydarzeń sprawia, że można mieć poczucie chęci brania udziału we wszystkim. Świat stoi otworem do eksplorowania, doświadczania różnorodnych kultur i miejsc. Kalendarze zapełnione są interesującymi wydarzeniami, na których warto być. Nic w tym złego, że jest tyle możliwości. Jednak problem zaczyna się wtedy, kiedy zaczynamy się bać, że coś nas ominie.

FOMO- Fear of missing out

Jednym z trudnych wyzwań, z którym przychodzi nam się mierzyć w XXI wieku to strach przed ominięciem czegoś. Wokół nas dzieje sie tak dużo, a nasze serce woła w wiele miejsc na raz. Niestety, przez ten strach często tracimy z oczu, to co dla nas ważne. Nie dlatego, że nie jest ważne, tylko, że wówczas wszystko wydaje się istotne, ciekawe. Co więcej boimy się, że kolejna szansa może się już nie powtórzyć. Tego rodzaju strach może towarzyszyć nam w aspekcie życia online. Natomiast również w aspekce życia offline tj. spotkań towarzyskich, wyjazdów, róznego rodzaju wydarzeń, czy też kursów. Tym sposobem, jesteśmy w jednym wielkiem wirze. Mniej lub więcej przypadkowych zdarzeń, które niekiedy mają nie wiele wspólnego z tym czego pragniemy. Lecz robimy to, bo dominuje tam strach, że coś nas ominie.

FOMO – czym jest?

FOMO, czyli Fear of missing out w polskim tłumaczeniu oznacza strach przed wypadnięciem z obiegu, przed pominięciem czegoś. To zjawisko, które odnosi się do poczucia lub postrzegania, że ​​inni bawią się lepiej, żyją lepiej lub doświadczają lepszych rzeczy. Wiąże się to również z głębokim poczuciem zazdrości i może oddziaływać na poczucie własnej wartości. Natomiast, nie chodzi jedynie o fakt, że ktoś doświadcza czegoś lepszego niż my. Zaś odnosi się również do faktu, że my coś tracimy np. nie będąc w danym miejscu. Tak jak wspomniałam wyżej, syndrom FOMO, może odnosić się do życia online, ale i offline. Niestety, aktualnie internet jest sporą częścią codziennego życia i w znaczącej mierze oddziaływuje na nasze życie jak i samopoczucie. W dzisiejszym wpisie, skupimy się na FOMO wynikającym z potrzeby bycia w świecie online.

Według raportu Digital 2023, Polacy spędzają w internecie 6 godzin 42 minuty dziennie. Natomiast średni czas poświęcony na social media to 2 godzin i 2 minuty (Polewko, 2023). Oczywiście należy wziąć pd uwagę, że spora część zajęć, zawodów i pracy, została przeniesiona do świata internetowego pod wpływem pandemii. W związku z tym, ilość godzin spędzonych przed komputerem może być spora. Jednak badania na temat samego zjawiska FOMO są nieco martwiące. Według badań (Jupowicz-Ginalska, Kisilowska, Jasiewicz, Baran, Wysocki, 2019), już 14% internautów charakteryzuje się wysokim poziomem FOMO. Kolejne 67% doświadcza go w średnim nasileniu. Wśródmłodych osób w wieku 15–19 lat, wysokiego i średniego poziomu FOMO doświadcza aż 94%. Liczby te przerażają, ponieważ pokazują, jak wysokie jest uzależnienie od świata online. Oprócz tego, w jaki sposób oddziaływuje to na życie oraz samopoczucie jednostki.

FOMO – jak je zidentyfikować?

Aby zidentyfikować czy syndrom FOMO dotyka również Ciebie należy obserwować swoje zachowanie, reakcje, a także emocje. Oto kilka isotnych aspektów, na które warto zwrócić uwagę:

  1. Emocje– jak czuje się, kiedy: – nie mam ze sobą telefonu; – nie mam dostępu do social mediów
  2. Zachowanie– jak się zachowuje kiedy: – mam ze sobą telefon; – nie mam dostępu do internetu
  3. Reakcja – jak reaguje kiedy: – przez dłuższy czas nie mam dostepu do internetu; – nie mogę skorzystać z telefonu

Przy FOMO odczuwa sie charakterystyczny lęk, kóry jest trudny do określeniaNnasila się w wówczas, gdy przez dłuższy czas nie ma ona dostępu do internetu. Co więcej, zjawisko to charakteryzuje się częstym, nerwowym zerkaniem na telefon w celu sprawdzenia maili czy powiadomień na facebooku. Dodatkowo wiąże się z potrzebą nieustannego dzielenia się z innymi użytkownikami internetu zdobytymi informacjami. Zdarza się, że dla osób cierpiących na FOMO, wiedza na jakiś temat zaczyna mieć znaczenie, dopiero gdy, zostanie ona udostępniona innym.

fomo, lęk, social media, internet

FOMO- jak sobie z nim poradzić?

Świadoma obserwacja siebie

Kiedy zidentyfikujemy, że FOMO może byc czymś czego doświadczamy, warto sie temu przyjrzeć. A w razie potrzeby skorzystać z pomocy specjalisty. Pierwsze co powinniśmy zrobić to świadoma obserwacja siebie, swoich zachowań, reakcji oraz emocji. Warto również zadać sobie kilka pytań, które pomogą nam zidentfikować źródło swoich emocji. Przykładowymi pytaniami mogą być: “Co czuję?’ “Dlaczego to czuję?”. Trzeba mieć na uwadze również fakt, że oprócz zjawiska FOMO, możemy doświadczać danych emocji ze względu na inne przyczyny. Na przykład może się okazać, że za potrzebą pójścia na spotkanie stoi strach przed odrzuceniem. Kontynuując wewnętrzny dialog, możemy szukać dalej, aby zidentyfikować strach będący u podłoża odrzucenia. “Co by to dla mnie oznaczało?”, “Kiedy czułem się odrzucony?”. Kolejne pytania otwierają przed nami skarbnice wiedzy, i tym samym, umozliwiają zidentyfikowanie prawdziwej potrzeby uczestniczenia, bycia i co najważniejszego prawdziwe źródło strachu. Co może być istotną wskazówka do kolejnych działań w aspekcie pracy ze sobą.

Zmeń kierunek skupienia

Zamiast zaczynać dzień od przeglądu informacji, zacznij od czegoś co pozytywnie Cię doenergetyzuje, np. ćwiczenia, oddechy, medytacja. Warto również rozpocząć pisanie dziennika wdzięczności, dzięki któremu zobaczysz jak wiele dobrych rzeczy spotyka Cię w życiu. Co więcej, jeśli osoby, które obserwujesz lub informacje, które czytasz lub oglądasz, pogarszają Twoje samopoczucie. W takim wypadku warto również zrezygnować z ich śledzenia. Jako, że nie wnoszą do Twojego życia nic pozytywnego. Zamień ich na treści, które będą wspierać Twój rozwój oraz poprawiać Twoje samopoczucie.

Internetowy detoks

Tak jak bierzemy wakacje od pracy, tak również warto rozważyć wzięcie urlopu od internetu. Dzięki temu damy odpocząć naszemu układowi newowemu, który przez treści zamieszane w internecie wciąż jest narażony na ciągłe pompowanie dopaminy. A z drugiej strony na szybkie odcięcie jej kiedy wyłączamy telefon czy komputer. To zaś, wpływa na obniżenie nastroju, apatię czy zrezygnowanie. Być może, dobrym pomysłem będzie zredykowanie ilości czasu poświęconego na social media, czy inne platfomy. W zamian zajęcie się czymś co sprawi Ci przyjemność i pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie. Wyłączenie się na kilka dni nie zaszkodzi, a z pewnością dobrze na Ciebie wpłynie.

Nawiązuj kontakty w świecie offline

To co obserwujemy w internecie to często wycinek z życia innych osób. Raczej mało kto pokazuje swoje trudne momenty, porażki i emocje z którymi się boryka podczas różnorodnych wyzwań. Przez to możemy mieć wrażenie, że nasze życie jest dalekie od tego idealnego internetowego. Z tego powodu, warto skupić się na tworzeniu relacji offline, niżeli onlinowych połączeń. Dzięki temu, będziesz bliżej osób, które doświadczają podobnych rzeczy oraz emocji. Zobaczysz, że inni tak samo jak Ty miewają lepsze i gorsze momenty. Oprócz tego, kontakt ten będzie bliższy niżeli z osobą, którą tylko obserwujesz i znasz przez przmat dodawanych zdjęć czy rolek. Otaczaj się ludźmi, którzy będą Cię wspierać i ich obecność będzie spawiać, że się rozwijasz i rośniesz.

Zacznij współpracę ze specjalistą

Jeśli okaże się, że zjawisko to dotyka Cię i nie do końca wiesz jak sobie samemu poradzić- zgłosić się do specjalisty. Dzięki takiej współpracy zrozumiesz dlaczego to Cię dotyka, w jaki sposób sobie poradzić. Również otrzymasz narzędzia, dzięki którym nawiążęsz kontakt ze sobą. Dodatkowo, poprawisz swoje poczucie własnej wartości i nauczysz się radzić sobie z myślami oraz emocjami. Jeśli jesteś zaintresowany współpracą zapraszam do kontaktu.

Jeśli jesteś zaintresowany współpracą zapraszam do kontaktu. Na konsultację możesz zapisać się tutaj.

Recommended Posts
0