Przekonania- skąd się biorą i jak je poznać?

 In rozwój

Jak śpiewała Budka Suflera “Znowu w życiu mi nie wyszło”… czyli moment, kiedy znów coś się spieprzyło lub poszło nie tak. Wprowadza nas to w stan refleksj, pojawiają się pytania typu “co jest ze mną nie tak?”, “dlaczego tak się dzieje?”. Dzieje się tak, ponieważ między innymi masz w sobie przekonania, które zdominowały Twoje życie. Więcej o tym, za chwilę…

Umysł świadomy i nieświadomy

W zależności od tego w co wierzymy, możemy mieć na ten temat różne zdanie oraz podejście. Nie mniej jednak będę omawiać to w sposób subiektywny. Jeśli ktoś ma odmienne zdanie, jak najbardziej to szanuję, ale również proszę o uszanowanie mojego. A teraz do rzeczy….

Według różnych teorii nasza psychika dzieli się na części. Jedną jest teoria Zygmunta Freuda, która głosi, że mamy umysł świadomy oraz nieświadomy. Tam wyróżniamy ID, Ego i Superego. Za pomocą góry lodowej zobrazował, że to co wystaje nad powierzchnią wody, jest tym do czego mamy dostęp. W tej części znajduje się rozumowanie, myślenie, wybór. Natomiast to co możemy znaleźć pod taflą, jest dla nas trudne do odczytania i należy do naszej podświadomości. Tam zaś kryją się wartości, przekonania, sterowanie organizmem.

Świadomość

Ja uznaję, że posiadamy świadomość, podświadomość i nadświadomość. I co najważniejsze, że nie do wszystkiego mamy dostęp świadomie. Każda z tych części jest odpowiedzialna za coś innego, i w pewien sposób są od siebie zależne. W umyśle świadomym znajdują się myśli, cele. Ta część odpowiedzialna jest też za kreatywność oraz analizę. Jednak, nie jest w stanie analizować dużej ilości informacji na raz. Dlatego też np. świadomie wyłapujemy tylko część z tego co się dzieje dookoła nas, ponieważ umysł świadomy nie byłby w stanie ogarnąć przetworzenia tych wszystkich informacji na raz.

Podświadomość

Następnie jest podświadomość, która nigdy nie śpi. To ona odpowiada za analizowanie ogromnej ilości informacji. Co więcej, stoi na straży funkcjowania organizmu (bez naszej wiedzy) i magazynowania informacji. Niestety, ona chłonie wszystko jak gąbka (szczególnie do 7. roku życia) i nie odróżnia dobra od zła,prawdy od fałszu. To także część, która interpretuje to co nas spotyka (nie zawsze prawidłowo).

Nadświadomość

Ostatnim elementem jest nadświadomość (nazywane również Wyższym Ja) . Tam znajduje się intuicja, wiedza o wszystkim i wszystkich, to co dla nas dobre i złe. Również tam dokonują się największe zmiany- uwolnienia, manifestacje. (Ważne! Zanim informacja trafi do nadświadomości musi przejść przez podświadomość).

Jak powstaje przekonanie?

W trakcie życia doświadczamy różnorodnych przeżyć, wydarzeń, a co za tym idzie emocji. Wszystko co się nam przydarza zostaje przepuszczone przez nasz umysł i zinterpretowane. Co jest też ważne, interpretacja następuje poprzez nasze filtry. Powiem więcej, często to co zostało zrozumiane różni się od tego co zostało np. wypowiedziane lub zrobione. Na tej podstawie powstaje przekonanie, które jest słuszne lub nie. Przykładowo; mama nie odebrała mnie z przedszkola, emocja – smutek, lęk, strach, interpretacja wydarzenia – mama mnie nie kocha lub nie jestem ważna dla mamy. Na podstawie takiego wydarzenia dziecko może zakodować w sobie przekonanie, że nie jest kochane przez mamę lub nie jest ważne.

W ten sposób zbieramy do swojego “plecaka” często błędne interpretacje i przekonania, które niesiemy ze sobą i traktujemy jako prawdę. W trakcie naszego życia przekonania jak kula śnieżna rosną w siłę, gdyż…. się manifestują. Dzięki temu, my się w nich utwierdzamy. Dlaczego one się manifestują? Z prostego powodu. Nasza podświadomość, chce nas chronić i zrobi wszystko, aby to osiągnąć. Jak to się odbywa?

Weźmy zatem przykład. Mama mówiła, że bogaci ludzie to złodzieje. Jeśli w późniejszym życiu masz trudności z finansami, może okazać się, że przyjąłeś to przekonanie za prawdziwe. W związku z tym, Twoja podświadomość nie chce dopuścić do tego, abyś był bogaty. Dlaczego? Ponieważ zapamiętała z domu, że bogaty = złodziej. Z równania wynika, że jeśli będziesz bogaty to będziesz także złodziejem. W związku z tym, przekonanie blokuje Twój przepływ pieniędzy, chroniąc Cię tym samym przed byciem złodziejem. A w konsekwencji, odrzuceniem przez matkę. Nie oznacza to, że jeśli masz jakieś przekonanie, to czegoś nie zrobisz. Możesz, ale będzie to dla Ciebie bardzo wyczerpujące i trudne. Dopiero uwolnienie się od niesłużącego przekonania, może dać Ci lekkość i łatwość w osiąganiu życiowych celów i tworzenia życia takiego jakiego pragniesz.

Czym jest przekonanie?

Reasumując, przekonanie to zdanie, które zostaje wywnioskowane na podstawie jakiegoś wydarzenia i jego interpretacji. Może dotyczyć bezpośrednio jakiejś osoby, bądź grupy osób, ale także innych jednostek tj. instytucje, bądź rzeczy, np. pieniędzy. Oprócz tego, osoba posiadająca to przekonanie jest pewna, że tak jest, innymi słowy wierzy, że to prawda.

Jak poznać swoje przekonania?

Jest wiele sposobów na to, by takie przekonania odkryć. Pierwszym krokiem jest w ogóle chęć ich zauważenia. W drugiej kolejności spojrzeć na to co dzieje się w życiu, jak wyglądają związki/relacje, kwestia finansowa, sfera zawodowa. Na szczęście to, że kiedyś ktoś sprzedał nam takie czy inne przekonanie, nie oznacza, że zostanie z nami do końca życia. Dzięki pracy nad sobą, można się ich pozbyć, a w ich miejsce zaprosić nowe, służące przekonania. Dzięki pracy z narzędziami Radykalnego Wybaczania dochodzimy do mnóstwa przekonań, które często dominują życie. Podczas współpracy odkrywamy je, pracujemy z nimi oraz się ich pozbywamy. Na ich miejsce aplikujemy nowe, dzięki którym będziesz mogła/mógł poprawić jakość swojego życia.

Jak przepracować przekonania?

Podczas swojego rozwoju poznałam wiele metod pracy z przekonaniami, ale żadna nie była tak głęboka i skuteczna jak te Radykalnego Wybaczania. Narzędzia RW nie tylko pozwalają zidentyfikować przekonania w najprostszych życiowych sytuacjach, ale również umożliwiają dojście do ich korzeni. Z drugiej strony, aby z nimi pracować wcale nie musimy wchodzić głębiej do tych pierwszych wydarzeń (które często mogą wiązać się z traumą). Jednak opieramy swoją pracę na teraźniejszości- sytuacjach z dnia codziennego. Dzięki temu klient nie musi zaglądać do trudnych dla niego doświadczeń, a mimo to może uwolnić się, od niesłużących powstałych tam przekonań. Do narzędzi, które wspierają prace z przekonaniami zaliczymy m.in. wirówkę, arkusz.

przekonania, praca z przekonaniami, uwolnienie, praca ze sobą, rozwój
Przekonanania, uwolnienie, niesłużące przekonania, praca z przekonaniami, radykalne wybaczanie

Co zyskasz dzięki współpracy ze mną?

Z przekonaniami oczywiście można próbować pracować samemu. Jednak z własnego doświaczenia wiem, że my sami często wielu rzeczy po prostu nie widzimy, nie chcemy zauważyć i do siebie dopuścić. Dzięki pracy ze mną- certyfikowanym trenerem Radyklanego Wybaczania- zyskasz profesjonalne wsparcie w procesie, obiektywne spojrzenie, jak i również naukę pracy z narzędziami Radyklanego Wybaczania. Dzięki czemu będziesz wiedział jak wykorzystywać narzędzia do samodzielnej pracy. Szczególnie jest to ważne przy mniejszych sytuacjach, które można szybko zamknąć samemu. Trudne i wymagające tematy lepiej przepracować z trenerem, ponieważ pozwala to na owocniejsze efekty i głębsze zajęcie się sprawą. Oprócz tego na sesjach pracuję kartami Points of You oraz Anielskimi, które dodatkowo wzbogacają sesje i rezultaty. Jesteś gotów? Zapraszam!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o metodzie zajrzyj w zakładkę Radyklane Wybaczanie.

Recommended Posts
0
blog, pisanie, marzenia, rozwód, zmiany, podejmowanie decyzji, pasjawspółpraca, rozwój, praca nad sobą, rozwój osobisty, zaangażowanie, świadomość