Emocje, których się boimy- co z nimi zrobić?

 In rozwój

Czasem wydaje nam się, że cały świat stanął przeciwko nam. Nasze życie zaczyna zamieniać się w jedną wielką porażkę. Zdaje nam się, że jedyne co możemy zrobić, to obserować, aż ten cały domek z kart upadnie i dopiero wtedy pomyśleć o jakiejś odbudowie. Temu wszystkiemu towarzyszy gama emocji, z którymi często kompletnie nie wiemy co zrobić. Najchętniej wzięlibyśmy te emocje i zakopali je głęboko pod ziemią.

Wydarzenia życiowe i emocje

Wiem, jak to jest, kiedy doświadczasz niepowodzenia w każdej sferze swojego życia. Chcesz, by okazało się, że to tylko głupi sen, a rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Wiem, jak to jest, kiedy do Twojej głowy przychodzą różnorodne myśli, jakby było, gdyby zniknąć. Wydaje się, że może by to coś zmieniło, może skończyłby się ten koszmar? Wiem, jak to jest, kiedy nie chce Ci się wstawać z łóżka, bo nie widzisz w tym najmniejszego sensu. W tym wszystkim są jeszcze one- emocje. Ten wewnętrzny ciężar, który tak bardzo przeszkadza, by ruszyć, by coś zrobić. Trzymający i paraliżujący. Może to lęk, strach, zawiedzenie?

Emocje- co to jest?

Emocje pochodzi od łacińskiego “e movere”, co znaczy “poruszać, w ruchu”. Zawierają one informacje dotyczące naszych potrzeb. Jeśli nie są one zaspokajane, towarzyszą nam, aż nie zostaną objęte uwagą. Emocje to coś innego, niż uczucia. Uczucia są ulotne, resetują się co 20 minut. Natomiast emocje są stałe i mogą być z nami przez bardzo długi czas. Nie ma dobrych i złych emocji. Każde są odpowiednie, jednych i drugich musimy doświadczać. Nie jest wstydem płakać, nie jest czymś niedopowiednim być smutnym, bądź wkurzonym. Nasze emocje to my i nasz stan na dany moment, do którego mamy prawo.

emocje, przezywanie emocji, radzenie sobie z emocjami, praca ze soba, rozwoj osobisty, rozwoj, radyklane wybaczanie

Ucieczka od emocji

Warto zauważyć, że bardzo dużo osób miała wpajane od dziecka, że nie wypada płakać, nie można się złościć, a wyrażanie emocji to coś nie na miejscu. Zdarza się nawet, że dzieci za wyrażanie swoich emocji ponoszą karę, przez co zamykają się na ich okazywanie, aby uniknąć ponownego skarcenia. W efekcie, w późniejszym życiu, za wszelką cenę chcą zagłuszyć to co w nich siedzi. Uciekają w różnego rodzaju uciszacze- alkohol, używki, uzależnienia. Co więcej, nie dają sobie czasu na pobycie sam na sam ze sobą, gdyż wówczas nachodzi ich autorefleksja, która może zabierać ich w świat emocji. A przecież tego nie chcą, ponieważ emocje to coś złego.

Moment zatrzymania

Nie chcemy czuć tych emocji, dlatego żyjemy w pędzie, zawalamy się pracą. Nie ma czasu myśleć, prawda? A to ucieczka… czy jest ona słuszna? Nie sądzę. Przykrywasz to co istotone i ważne. Na chwilę wydaje Ci się, że tego nie ma. A jednak wraca… Co z tym zrobić? Przecież to takie trudne… te emocje, to tak boli. Pojawia się, gdy Cię coś poruszy, znika, ale przy najbliższej okazji znów wraca. My nie chcemy bólu, smutku, żalu, wstydu… Chcemy widzieć tylko radość, szczęście, piękne i różowe życie. Ale tak nie jest… Życie nie jest czarno białe. Tak jak i nie jest jedynie pasmem sukcesów i radości. Kogo chcesz oszukać?

Ciemna strona- dopuść do siebie emocje

Nie ważne, jak bardzo będziesz tego unikać i tak Cię dopadnie. Ta ciemność jest w każdym z nas i każdy musi w końcu do niej zajrzeć. Wydaje się, że to ciemna dolina, w której jest się samemu. Przepełniona tymi emocjami, których tak bardzo się boimy. Ten strach, lęk, samotność. Nie chcesz tu być. Pytasz po co? Przecież nie potrzebuję tych emocji. Nic z tego, nadal tam jesteś. Odczuwasz tą złość, rozgoryczenie, żal, poczucie winy. Wszystko to, aż rozrywa Cię od środka. Nie wiesz co robić, to tak boli… Starasz się uciec, ale nie masz szans. Osaczyło Cię i przepełniło, nie umiesz nic innego czuć.

ciemna dolina, emocje, uczucia, rozwoj osobisty, radenie sobie z emocjami, praca z emocjami

Co z nimi zrobić?

Nie bój się. Nie zostaniesz tam na zawsze. Natomiast, daj sobie czas, aby tam pobyć… Poczuć te emocje, one są cześcią Ciebie. Prawdopodobnie nie pojawiają się też bez przyczyny. Ktoś Cię zranił, a wiec poczułeś się odrzucony? Być może ktoś Cię zdradził, a więc poczułaś się niewystarczająco dobra? A może ktoś Cię obraził i poczułaś się głupia? Co Ci to przypomina? Pomyśl, kiedy jeszcz tak się czułaś? Czy kojarzy Ci się to z inną sytuacją w przeszłości? Bez wątpienia coś przychodzi Ci na myśl…

Wyjście z ciemnej doliny emocji

Kiedy zaczniemy się nad tym głębiej zastanawiać, okazuje się, że doskonale znamy te uczucia. Towarzyszły nam w danych sytuacjach w życiu. Wtedy zostały głęboko zakopane, tak by nikt ich nie widział, oraz żebyśmy sami nie musieli się z nimi zmierzyć. W końcu po co? Chcemy unikać tego co niewygodne, nie sprzyjające, trudne. Niestety, to wróci… Możesz mieć 20,30,50 lat i ponownie czuć się jak to 5 letnie dziecko, które zostało odrzucone. To nie znika, tego nie wymarzesz, musisz to przeżyć, poczuć, a potem zrozumieć i zaakceptować.

Radykalne Wybaczanie, a emocje

Jest bardzo wiele metod, które mogą pomóc Ci spotkać się z samym sobą, a także z tymi głęboko ukrytymi emocjami. Choć wydaje się to niepotrzebne, warto zająć się tą sferą, ponieważ może mieć ona znaczący wpływ na całe Twoje życie. Blokowanie energii tkwiącej w emocjach, może bardzo negatywnei wpływać nie tylko na Twój stan psychiczny, ale i fizyczny. Jedną z metod pracy z emocjami jest Radyklane Wybaczanie, które serdecznie polecam. W skrócie mówiąc, pozwala ona dostrzec te emocje, poczuć je, a także dotrzeć do ich pierwotnego miejsca powstania.

Jak mogę Ci pomóc?

Jako trener Radyklanego Wybaczania mogę wesprzeć Cię w procesie przejścia przez te doliny, byś pozwolił/a sobie na te emocje, dzięki czemu będziesz mógł/a wspiąć się na szczyty. Zapoznam Cię z narzędziami, dzięki którym w łatwy sposób samodzielnie będziesz mógł/a radzić sobie z nimi radzić, dochodząc do ich źródła i przeżywając je.

Narzędzia Radyklanego wybaczania pomogły tysiącom ludzi na całym świecie. Co ważniejsze, również moi klienci doceniają moc tej metody. Poniżej znajdziesz opinie od nich.

To bylo bardzo ciekawe doswiadczenie , ktore uczy podejscia do pewnych rzeczy z innej perspektywy oraz do dojscia do interesujacych wniosków. Bardzo profesjonalne i calkowite zaangazowanie Pauliny definitywnie dodalo duzej wartosci calemu procesowi. Jesli jestes osoba otwarta, chcesz sie dowiedziec wiecej o sobie i chcesz przesowac granice to na pewno polecam te metode przeprowadzona przez Pauline!

Katarzyna K.

Polecam sesje z Pauliną, osobą bardzo otwartą, budzącą zaufanie i jednocześnie w pełni profesjonalną . Sesje prowadzone przez Paulinę pozwalają podważyć dotychczasowe schematy, odnaleźć wewnętrzny spokój i zacząć realizować swoje marzenia

Mariusz M.

Bardzo pomogłaś zrozumiec mi wiele rzeczy, pomogłaś mi również spojrzeć na wszystko z innej perspektywy. Weszłyśmy razem w takie zakamarki, po których nawet niespodziewalam sie, ze tak bardzo to rezonuje z moim teraźniejszym życiem, nawet niespodziewalam sie tego, że tak głęboko to wszystko we mnie siedzi i potrafi pęknąć ot tak! (…)

Sara K.

Z pewnością Radyklane Wybaczanie może wpłynąć pozytywnie i na Twoje życie. Jeśli jesteś gotów na spotkanie ze swoimi emocjami, zapraszam Cię do kontaktu. Wspólnie przejdziemy przez ten proces, a gwarantuję Ci, że w Twoim życiu wiele się może zmienić!

Recommended Posts
0
marzenia, spełnienie marzeń, realizacja marzeń, sekretpsycholog, help, psychologist,theraphy,terapia