Motywacja- Jak zmotywować się do działań?

 In rozwój

Gdy przychodzi nam zmierzyć się z jakimiś zadaniami, często pojawia się niechęć. A tuż za nią pytanie o to jak się zmotywować do działań? Motywacja to coś co wielu osobom, w tym również mi, pomaga osiągać cele. Wiem także, jak istotna jest w każdym aspekcie życia. Na temat motywacji powstały tysiące poradników, książek, kursów i innych cudów. Na każdego natomiast działa coś innego. Dlatego dziś podzielę się z Tobą moimi sposobami na jej podniesienie. Być może pomogą Ci ruszyć do przodu.

Motywacja potrzebna do wszystkiego

Nie da się ukryć, że motywacja jest istotna. Pomaga w realizowaniu codziennych działań, wypełnianiu obowiązków, jest również użyteczna do wprowadzania zmian. To między innymi dzięki silnej motywacji ludzie osiągają sukcesy, biją rekordy, realizują marzenia, zmieniają życie, osiągają cele. Wielu również sprawia, że to co niemożliwe staje się możliwe. Poprzez odpowiednią motywację możemy osiągnąć naprawdę wiele.

Natomiast to co jest jeszcze ważniejsze to realne chęci. Powinniśmy być świadomi tego, że łatwiej zmotywować się i realizować działania, które rzeczywiście są naszym własnym pragnieniem, a nie oczekiwaniami innych. To my musimy coś chcieć zrobić. Jeśli zostajemy do tego przymuszeni, to nie można się spodziewać, że będziemy bardzo mocno zaangażowani oraz, że nasza motywacja będzie ciągle wysoka. Więcej na ten temat przeczytasz w tekście o postanowieniach.

Rusz dupę

Tak wiem. Zwrot ten może nie należy do tych najbardziej wyrafinowanych. Jest jednak dosadny. Taki powinien być. Zauważyłam, że im mniej myślę o tym co mam robić, za to po prostu to biorę się do działania, unikam szukania wymówek. Szkoda czasu na zaprzątanie sobie głowy za i przeciw. W ten sposób tracimy wiele czasu, który moglibyśmy poświęcić na realizację zadania. Skoro masz coś zrobić to ruszaj od razu.

Pewnie znasz taktykę “później”. Chyba mało kto jej nie zna i nie miał “przyjemności” praktykować. Przekładamy rozpoczęcie diety, treningów, nauki na później. W ten sposób liczymy, że nam się bardziej zachce. Nie, nie zachce się bardziej nigdy. Możesz się motywować różnymi sposobami, ale konsekwencją każdego jest po prostu ruszenie dupy i zrobienie tego co jest do zrobienia.

Motywuj się nawykami

Nawyki to bardzo istotny aspekt, chociaż wydaje mi się, że nadal wiele osób nie jest tego świadoma. Każdy może mieć swoje zdanie na ten temat. Ja z własnej autopsji wiem, jak kluczowe są w codziennym życiu i w zmianach. (Gdyby moja skromna opinia nie wystarczyła, to w internecie znajdziesz sporo tekstów i osób, które również tą teorię potwierdzą- np. Mateusz Grzesiak) Zatem, nawyki mogą być kluczowe w kwestii motywacji. Jak to możliwe? Otóż nawykiem może się stać właśnie to, że robisz rzeczy od razu. Sama taki sposób ostatnio wprowadziłam. Co zauważyłam? Nie zalegam z zadaniami, realizuję to co sobie założę i jestem usatysfakcjonowana.

Fajnie jeśli w każdym miesiącu uda Ci się zmieniać nawyki. Ja co miesiąc wpisuje około 4 nowych, bo najczęściej w ciągu miesiąca udaje mi się wprowadzić te założone. Tutaj masz dowolność. Nawykiem może być np. określenie ile aktywności fizycznych chcesz realizować w tygodniu oraz ile czasu na to poświęcić. Równie dobrze może mieć to związek z nauką, jedzeniem, zachowaniem, czy czym kolwiek innym co chcesz zmienić w swoim życiu. Dzięki temu Twoje życie będzie szło w kierunku, w którym chcesz. Małymi krokami będziesz zmieniać siebie. Dodatkowo, jeśli będziesz widzieć, że nawyki przynoszą efekty, to również wzrośnie Twoja motywacja do dalszego działania. O tym jak wprowadzić nawyki w życie pisałam tutaj- Jak wyrabiać nawyki?

Dziennik nawyków

Motywacja od najlepszych

Świadomość, że nie jesteśmy sami również pomaga. Ostatnio Anna Lewandowska na swoim story dodała relacje, gdzie pokazała, że kompletnie nie ma ochoty na ćwiczenia. Była godzina 5:55, a ona walczyła sama ze sobą by zrobić swój trening. Okazuje się, że nie ma ludzi maszyn. Każdy ma swoje gorsze dni, słabsze momenty, a co za tym idzie motywacja jest niższa. Natomiast kluczem jest, by pomimo tego działać. Dlaczego ludzie to robią?

Domniemam, że wiedzą jakie przyniesie im to efekty. Tak właśnie. Jeśli spojrzymy przez pryzmat tego co za korzyść nam to przyniesie, nasza motywacja może wzrosnąć. Jest to też jeden ze sposobów, który sama stosuję. Myślę o efekcie końcowym, który czyha za tymi działaniami, które muszę wykonać. Można tutaj pomyśleć, że codziennie motywujemy się do porannego wstania do pracy. Jesteśmy świadomi, że daje nam ona środki do życia. Skoro zatem każdego ranka, jesteśmy w stanie zmobilizować się by pójść do pracy, to chyba do innych rzeczy też?

Motywuj się, nie porównuj

Teraz czas na refleksję. Zastanów się ile czasu spędzasz na oglądaniu telewizji, NETFLIXA, YouTuba, Stories lub przewijaniu Facebooka, Instagrama. Pomyśl teraz ile czasu przemija Ci przez palce. Każdego dnia zatracamy się w sieci, podziwiając czyjeś życie, wygląd i nie wiem co jeszcze. Poświęcamy sporą część czasu rozrywkom, zaś później miewamy wyrzuty sumienia, że nic nie zmieniamy lub nie idziemy do przodu. Nie ma nic złego w tym, że chcemy relaksu. Należy się on każdemu. Również nie ma nic negatywnego w oglądaniu różnego rodzaju portali. Natomiast istotne, aby nie polegało to na porównywaniu się i nie zabierało całego naszego czasu. Warto tak planować działania, aby był czas na obowiązki i relaks.

Niech media staną się motywacją do zmian. Trzeba zrozumieć tutaj jedną podstawową rzecz. Samymi marzeniami i chęciami nic się nie zmieni. Trzeba działać, nie oglądając się na innych. Dlatego ja staram się ograniczać media i wykorzystywać je w celach rozwojowych. Oprócz tego, czas, który mogłabym poświęcić na skrolowanie, poświęcam na realizowanie swoich zadań. Pytanie jakie są Twoje priorytety?

social media, motywacja, zabieracz czasu, facebook, instagram, youtube, cele, zmiany

Cytaty motywacyjne

Może to być dla kogoś głupie. Natomiast moim zdaniem każdy element (nawet najmniejszy), który może wpłynąć na naszą motywację ma sens. Kolejnym moim sposobem na zmotywowanie się lub utrzymanie motywacji są cytaty motywacyjne, bądź obrazki. Praktykuję to od bardzo dawna. W tym roku również zrobiłam swoją pierwszą mapę marzeń, na którą spoglądam każdego dnia. Przypomina mi czego pragnę i do czego dążę. Form może być bardzo wiele. Wszystko zależy od naszej kreatywności. Mieszkając w Polsce, miałam wydrukowane pliki setek. Obrazek wisiał na tablicy nad biurkiem. Spoglądałam na niego każdego dnia, dzięki czemu przypominał mi o tym co chcę osiągnąć. Zostały w Polsce, teraz patrzy na niego moja siostra. To również element prawa przyciągania. Myśląc o czymś, przyciągamy to. SERIO! (Dlatego uważaj o czym myślisz 🙂 )

Poniżej przygotowałam kilka cytatów, które mogą być pomocne. Oczywiście w internecie jest ich mnóstwo i dotyczą wszystkiego. Twój cytat nie musi być tylko o motywacji. Może on dotyczyć każdego obszaru życia. Nie musi to być tylko cytat. Możesz stworzyć również listę swoich afirmacji, które będą wspierały Cię każdego dnia.

motywacja, jak sie zmotywowac, ablica motywacyjna, mapa marzeń, cele, pragnienia
Moja tablica motywacyjna w pracy

“Zawsze możesz zrobić więcej, o ile rzeczywiście chcesz.”- znalezione w internecie
“Prawdziwy sukces? Zrobić to przed czym uciekasz!”- znalezione w internecie
“Dziś zrób to, czego innym się nie chce, jutro będziesz miał to o czym inni marzą.”- znalezione w internecie
“Nie chce Ci się? To moment w którym Twoje cele mówią- Sprawdzam!”- znalezione w internecie
“Każdy człowiek ma to na co się odważy.” – znalezione w internecie
“Logika zabierze Cię z punktu A do punktu B. Wyobraźnia zabierze Cię wszędzie.”- A. Einstein


“Jeśli chcesz mieć szczęśliwe życie, skup się na celach, a nie na tym co oczekują od Ciebie ludzie.”- A. Einstein
“Kiedy coś jest na tyle ważne, można to zrobić, nawet jeśli są nikłe szanse powodzenia.”- E. Musk
“Odwaga jest dobra, lecz wytrwałość lepsza.”- Fontane T
“Kiedy wszystko zdaje się działać przeciwko Tobie, pamiętaj, że samolot startuje pod wiatr, nie z wiatrem.”- H. Ford
“Porażka to tylko możliwość, by zacząć od początku, mądrzej”- H. Ford

Recommended Posts
0
zmiany, życie, nowe życie, praca nad sobą, rozwój, marzenia, rozwód, problemymarzenia, spełnienie marzeń, realizacja marzeń, sekret